Tuzluk&Baharatlık

Tuzluk & Baharatlık


Baharatlık, baharatların kolay saklanmasını ve kullanılmasını sağlayan bir mutfak eşyasıdır. Set halinde satılan takımların yanı sıra tuzluk, biberlik ve şekerlik gibi tekli ürünler de bulunmaktadır. Yüzlerce farklı model baharatlık bulmak mümkündür. Bessons Home’da kavanoz baharatına, vakumlu kapaklı baharatlık modellerine kadar pek çok ürün bulunmaktadır. Tuzluk ve baharatlık kategorisini inceleyerek bu ürünler arasından mutfağınıza en uygun baharatlık takımını seçebilirsiniz.


Baharat, doğrudan ısı ve ışık almaması gereken bir üründür. Bu nedenle baharatlar kuru ve ışık almayan ortamlarda saklanmalıdır. Baharat takımlarının nem oluşumuna engel olacak malzemeden yapılmış olması ve kuru bir ortamda muhafaza edilmesi önemlidir. Baharatlık setleri ısı ve ışığa doğrudan maruz kalan alanlarda değil, gıda saklama dolaplarında ayrı halde saklanmalıdır.


Sadece baharatlıkların kendisi değil; standlar, raflar, kaşıklar ve etiketler de ayrıca satın alınabilen ürünlerdir. Günümüzde cam kavanozlara etiket yapıştırmak hem kullanışlı hem de popüler bir yöntemdir. Bu yöntemle havalı ve dekoratif mutfaklara sahip olmak mümkündür. Baharat takımlarının üretiminde cam, ahşap, bambu ve metal gibi malzemeler sıklıkla kullanılmaktadır. Kullanıcılar da kendi kullanım şekillerine uygun olarak bir seçim yaparlar. Özellikle küçük mutfaklar için duvara monte edilebilen takımlar üretilmektedir. Yerden tasarruf ettiren bu ürünler oldukça pratik ve mutfağa farklı bir görünüm kazandırır. Takım seçimi yapılırken mutfağın büyüklüğü ve dekorasyonu gibi özellikler de göz önünde bulundurulmalıdır.


M&C Concept Tuzluk & Baharatlık Modelleri ve Özellikleri


Mutfaklarımızda geniş yer kaplayan baharatları organize etmek ve pratik bir şekilde muhafaza etmek önemli bir konudur. Tuzluk & baharatlık modelleri çok çeşitli modellerde mevcuttur. Bu modeller; malzeme, ebat ve kapak özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Malzemesine göre; porselen, seramik, cam, çelik, ahşap, bambu, metal, seramik, silikon olarak çeşitlendirilebilir. Porselen ve seramik baharatlıklar çoğunlukla büyük boy ürünlerdir ve set halinde satılmaktadır. Bazı seramik ve porselen baharatlıkların kapakları bambudan yapılmıştır. Bambu kapaklı baharatlık modelleri mutfaklara şık ve dekoratif bir hava katmaktadır. Seramik ve porselen ürünler çoğunlukla beyaz renktedir. Bu nedenle beyaz mutfaklarda şık bir seçenek olarak tercih edilmektedir. 


Paslanmaz çelik, çelik kaplama ve çelik baharatlık modelleri metal ve parlak görünümleriyle dikkat çekmektedir. Son zamanların en trend ürünü ise çelikten yapılan manyetik baharatlıklardır. Manyetik metal baharatlıklar, mutfakta yer kaplamaması ve modern görünümü ile sıklıkla tercih edilmektedir. Ahşap modeller ise genellikle tamamen ahşaptan yapılmamaktadır. Baharatlıkların kaşık, kapak veya standlarında ahşap malzemeyi görmek mümkündür.


Standlı baharatlık modelleri tüm baharatları bir arada bulundurması açısından oldukça kullanışlı ürünlerdir. Özellikle döner modeller tezgahın köşelerinde yer kaplamaz ve kullanımı oldukça pratiktir. Tezgah modelleri ise iki veya üç katlı olabilir. Bu modeller, bir merdiven gibidir ve baharatlar, her biri görünecek şekilde bu katlara dizilir. Tezgah üstü modeller arasında dekorasyona da katkı sağlayacak son derece şık modeller bulunmaktadır.Üzerine baharatın adını yazabileceğiniz baharat kavanozu modelleri de baharat kategorisinde sıklıkla tercih edilen bir üründür. 


Ağız ve kapak özellikleri de modelden modele değişir. Kavanoz tipi modeller, kolay ve geniş açılabilmeleri açısından kullanışlıdır ancak miktarı ayarlarken kullanıcıya sorun çıkarabilirler. Özellikle sadece serpmek veya az miktarda baharat eklemek istediğimizde daha iyi ayarlanabilen modellere yöneliyoruz. Kapakta üç farklı delik bulunan modeller bu gibi durumlar için idealdir. Bir yanda tamamen açık delikli kapaklar, bir yanda küçük, diğer yanda büyük delikler bulunmaktadır. Bu kapaklar sayesinde ne kadar baharat ekleyeceğinizi istediğiniz ayarı seçerek kolayca ayarlayabilirsiniz. Küçük delikleri daha sonra yemeğe tuz eklerken kullanabilirsiniz. Pul biber gibi daha büyük baharat çeşitleri için büyük delikler seçebilirsiniz. Delikli olmayan taraf, pişirme sırasında kullanım için idealdir.

Değirmen modelleri taze baharat kullanmayı tercih edenler için uygundur. Daha sağlıklı olduğu söylenen kaya tuzunu veya daha aromatik olduğu bilinen karabiberi taze çekilmiş halde yemeklerinize eklemek için değirmenleri kullanabilirsiniz. Akrilikten bambuya kadar pek çok farklı malzemeden üretilen öğütücü olarak da adlandırılan bu modellerin seçeneklerini bulabilirsiniz. Değirmenler manuel ve otomatik olarak ikiye ayrılır. Pille çalışan otomatik değirmenler kullanıcıyı yormaz. Led ışığı sayesinde baharatın nereye ve ne miktarda eklendiğini tam olarak görmenizi sağlar.


Mutfakların Tuzu Biberi Kaliteli Baharat Takımları Bessons Home'da


Kaliteli model baharatlık takımlarından biri de camdan yapılmış olanlardır. Cam, sağlıklı olduğu için mutfakta her alanda olduğu gibi burada da sıklıkla tercih edilmektedir. Cam materyali, kanserojen madde içermez ve üretmez. Camdan yapılan modeller hem sağlıklı hem de şeffaf olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. İçerisindeki ürünün görülebiliyor olması kullanıcılar tarafından tercih edilen bir kolaylıktır. Ancak cam baharat rafları doğrudan güneş ışığı altında tutulmamalıdır. Baharatlar ışığa ve ısıya maruz kaldığında bozulabilir. Mutfağınız çok güneş alıyorsa, tezgah üstü için cam baharatlık modellerinizi tercih etmeniz önerilmez. 


Kaliteli baharatların üretildiği bir diğer malzeme ise bambudur. Bambu, antibakteriyel özellikleri ile bilinir. Bakteri üremesini engelleyen bambu kaplar, bozulmaya yatkın bir gıda maddesi olan baharatların uzun süre saklanması için idealdir. Ayrıca otantik yapıları ile sıcacık mutfaklar için oldukça uygun olan bambu baharatlık takımı bohem dekorasyonlar için de uygundur. Antibakteriyel olduğu bilinen bir diğer malzeme ise metaldir. M&C Concept’te her bütçeye ve her beğeniye uygun bir baharatlık modeli bulunmaktadır.


Baharat Takımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekilenler


Bir ürün seçerken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır. Kullanım alanı bu faktörlerin başında gelmektedir. Standart bir ev mutfağında yemek pişirirken kullanmak için küçük tezgah takımları tercih edilebilir. Bambu, cam veya seramik modelleri oldukça şık ve kullanışlı tezgah takımlarıdır. Restoran mutfağında kullanım için daha büyük takımlar tercih etmek uygun olabilir. 


Nem tutmayan ve yer kaplamayan hafif metal masa üstü baharat takımları restoranların masalarında kullanıma uygundur. Restoran masaları için ikili veya üçlü baharat takımları idealdir. Baharat takımı seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da kullanım amacıdır. Günlük kullanım için kompakt ve pratik tasarımlar tercih edilebilir. Ancak depolama için kullanılacak takımların çok daha büyük ve dayanıklı olması gerekmektedir. Gıda maddelerinin uzun süre içinde kalacağı bu ürünlerin sağlıklı malzemelerden üretilmiş olması da önemlidir. Yine mutfak dolaplarında kalabalık görünümün önüne geçmek için yerden tasarruf sağlayan tasarımlar, birbirinin içerisine geçmeli modeller kullanılabilir. Saklama kapları için sadece dolaplar değil derin çekmeceler de kullanılmaktadır. Çekmece içi yani üzeri şeffaf kapaklı olan baharatlık modelleri bu saklama yöntemi için son derece kullanışlıdır.


Tezgahta kullanılacak baharat takımlarının seçiminde de mutfak dekorasyonu önemli etkenlerden biridir. Modern tasarımlı mutfaklar metal modelleri tercih ederken, klasik mutfaklar porselen veya seramik, bohem mutfaklar ise ahşap tasarımları tercih edebilir. Malzeme seçimi görsellik kadar sağlık için de önemlidir. Baharatların doğru şekilde saklanmasına, hijyenik koşullarda kullanılmasına ve temizliğinin kolay olmasına imkan veren malzemeler kullanıcıların temel tercihidir.


En Uygun Baharatlık Takımı Fiyatları Bessons Home'da


Baharat seti fiyatları değişiklik göstermektedir. Elbette her bütçeye uygun bir baharat seti vardır. Çok parçalı takım fiyatları oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Düşük fiyatlı setler genelde ikili setlerdir. Şeffaflıkları sayesinde içindeki ürünler görünür ve döner kapaklar sayesinde istenilen miktarda ürün çıkarılıp kullanılmadığı zamanlarda ürün kapatılır. Uygun fiyatlı takımlar gerçek fiyat performans ürünleridir. Yüksek parçalı setler, ihtiyacınız olan her ürünü tek bir sette bulmanızı sağlar. Uygun fiyatlı seçenekler genelde cam olanlardır. Porselen ve seramik takımlar da kalitelerine göre farklı fiyatlandırılmaktadır. Ahşap baharatlık fiyatları ise birbirine yakındır. Baharat takımları arasında her kullanıma, her zevke, her mutfağa ve her bütçeye uygun ürünler bulmak mümkün. M&C Concept kalitesiyle sizlere sunulan baharat takımlarını Bessons Home üzerinden satın alabilir, uygun fiyatlardan ve güvenli ödeme avantajından yararlanabilirsiniz