Tava&Tava Setleri

Tava ve Tava Setleri


Yemek yapmayı seven herkes, şık sofraları tatlandırmak için lezzetli tarifler hazırlamak ister. Lezzetli yemekler hazırlamak için kaliteli mutfak gereçleri kullanmak gerekir. Yemek pişirmek için sıklıkla tercih edilen ekipmanlar tencere ve tavalar olarak tanımlanabilir. Tencere setleri lezzetli çorbalar ve sulu yemekler pişirmek için idealdir. Ayrıca tavalar genellikle krep, gözleme, yumurta, menemen gibi pratik tariflerin hazırlanmasında kullanılır. Özellikle sevdiklerine lezzetli yemekler yapmak isteyenler kaliteli ekipmanları tercih etmelidir. Mutfak gereçlerinin üretim malzemeleri ve pişirme sırasında sundukları kolaylıklar yemek yapmayı daha keyifli hale getirmektedir. Yemeklerinize lezzet katmak, yapışmaz bir tava ile yemek deneyimi sırasında yaşanacak aksiliklerin önüne geçmek istiyorsanız Bessons Home tava ve tava setleri kategorisini inceleyerek kendinize yeni bir tava almanın tam zamanı!


Tava Modelleri ve Tava Setleri Özellikleri


Günümüzde pişirme aşamasında kullanılan ekipmanlar kendi içinde gruplara ayrılmaktadır. Bu nedenle hayal ettiğiniz tava modelini araştırırken çok fazla seçenekle karşılaşmanız olasıdır. Hayalinizdeki ürünü ararken binlerce çeşit arasında kaybolmamak için öncelikli olarak bir model belirlemelisiniz. Tava modelleri kullanım alanlarına göre farklı kategorilere ayrılmaktadır. Bunlar; teflon, döküm, kızartma, gözleme/krep/pancake, waffle tavası, sac, çift taraflı, kapaklı ve wok tavadır. Teflon tava modelleri, günün büyük bir kısmını mutfakta geçiren kişilerin sıklıkla kullandığı ekipmanlar arasında yer almaktadır. Teflon malzemeden üretilen bu ürünlerin yüzeyleri yapışmaya neden olmayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede yiyecekleri kolayca ısıtabilir veya lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz. Ayrıca teflon malzeme kullanılarak üretilen tavaların bir diğer özelliği de yanıcı olmayan tabana sahip olmasıdır. Böylece hazırlanan yemeklerde yanık tadı olmaz. Bu ürünleri kullanırken mutlaka tahta kaşık tercih etmeniz ise önemli bir konudur. Sert ve keskin malzemeler teflon malzemenin yanmaz ve yapışmaz yüzeyine zarar verebilir. Bu modeller tavsiye edildiği ve kullanım talimatlarını uyulduğu takdirde uzun süre kullanılabilir.


Yemek yapmayı seven kullanıcıların tercih ettiği bir diğer çeşit ise döküm ızgara tava modelleridir. Döküm tava modelleri, ısıyı eşit olarak dağıtan iletken bir tabana sahiptir. Böylece dikdörtgen bir tavada pişireceğiniz balık, et veya tavuk gibi yiyecekler ızgara tadına sahip olacaktır. Ayrıca döküm ızgara tava modellerinde çizilmeyi ve yapışmayı önleyen özel bir taban bulunur. Bu sayede döküm tava, lezzetli yemekleri pratik bir şekilde pişirmenizi sağlar. Çizilmez tava modelleri sayesinde sağlıklı besinler tüketmek de mümkündür.


Tavalar gün içerisinde mutfakta sıklıkla kullanılan modeller arasında yer almaktadır. Bu modellerin üretim aşamasında çelik veya benzeri yapışmaz taban malzemeleri tercih edilmektedir. Ayrıca tavan tabanındaki malzemeler insan sağlığına olumsuz etki edebilecek zararlı maddeler içermemektedir. Böylece kızgın yağ yüzeyle temas ettiğinde kimyasal bir reaksiyon oluşmaz. Lezzetli kızartmalar için özel olarak üretilmiş tava modellerini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.


Modern mutfakların vazgeçilmez tatlarından biri de waffle tatlısıdır. Lezzetli meyvelerle tatlandırılan waffle hamurunun yapımı için mutlaka yapışmaz bir tavaya ihtiyaç duyulur.M&C Concept’ten temin edeceğiniz waffle tavasını kullanarak hazırladığınız hamuru tavaya döktükten sonra eşsiz bir waffle elde edebilirsiniz. Bu modelin tercih sebebi özelliklerinden biri de yapışmaz tabanıdır. Bu sayede lezzetli bir tatlı hazırlarken hamurun tavaya yapışması gibi tatszız kazaların önüne geçilmiş olur. Gözleme/krep ya da pankek kalıbı modelleri ise muadillerine göre daha ince ve hafif bir yapıya sahiptir.


Sac tavalar da mutfakta eşsiz lezzetler yaratmak isteyenlerin tercihleri ​​arasındadır. Sac malzeme kullanılarak üretilen bu modeller, ısıyı tüm yüzeye eşit olarak dağıtır. Ayrıca yemekleri yavaş bir şekilde pişiren sac tava, yemekleri eşit oranda pişirdiği için lezzetine lezzet katar. Fonksiyonel özelliklere sahip modellere ilgi duyan kişiler çift taraflı tava çeşitlerini tercih eder. Çift taraflı olan bu ürünler, yiyeceklerin her iki yüzeyinde de eşit şekilde pişmesini sağlar. Böylece tavuk, balık ve et gibi gıdaların her iki tarafını da pişirmek için ekstra bir çaba harcamanıza gerek kalmaz. M&C Concept’te farklı mutfaklara ait lezzetli yemekler hazırlayabilmeniz için her çeşit tava bulunur.


Yemekleri çabuk pişirebildiği için dikkat çeken mutfak ürünlerinden biri de kapaklı tava modelleridir. Bu ürünlerin tıpkı bir tencere gibi özel kapak bölümü bulunur. Böylece pişirme esnasında buharın yemek ile temas etmesi sağlanır. Kapaklı tava setinin tabanı özellikle granit ve demir döküm olarak tasarlanır. Kapaklı döküm tavalar ısının eşit oranda yemeğin tümüne iletilmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra kapaklı granit tava modellerinde de maksimum lezzete ulaşmak mümkündür. Mutfaklarda sık tercih edilen modeller arasında wok tavalar yer alır. Wok tava modelleri geniş ve derin bir görünüme sahiptir. Böylece wok model tavalarda pek çok yemek çeşidi kolayca ve bir arada yapabilirsiniz. M&C Concept kalitesiyle sizlere sunulan tava setlerini inceleyerek evinize en uygun olana şimdi karar verebilirsiniz.


Kaliteli Materyallerden Üretilen Tava Setleri Bessons Home’da


Mutfakların vazgeçilmezi olan tavaları diğerlerinden ayıran bir diğer özellik ise üretimlerinde kullanılan malzemelerdir. Tava üretiminde kullanılan malzemeler genelde bakır, granit, titanyum, alüminyum, emaye, çelik, döküm, seramik ve sacdır. Geçmişten günümüze mutfakların olmazsa olmazlarından biri de bakır tavalardır. Bakır malzemeden yapılan tavalar, pişirme sırasında maksimum ısı iletkenliği sunar. Bakır tavalarda hazırlanan sahanda yumurta ve muhlama gibi geleneksel lezzetlerin ise tadına doyum olmaz. Söz konusu tavanın maksimum ısı iletkenliği sayesinde kısa sürede özellikle kahvaltı sofraları için lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz Ayrıca günümüzde mutfaklarda en çok tercih edilen tavalar granit malzemelerden üretilmektedir. Granit tava takımının kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmesinin sebebi sağlıklı yapısıdır. Granül minerallerden üretilen granit döküm tava modelleri aynı zamanda yapışmaz bir yapıya sahiptir. 


Titanyum tava modelleri, mutfaklarda lezzetli yemeklerin öncü ekipmanlarından biridir. Titanyum malzemeden üretilen tavalar gözeneksiz bir yapıya sahiptir. Böylece tabandaki titanyum malzeme gıda ile direkt teması engeller. Titanyum model tavalar, diğer tavalara göre daha ağır bir yapıdadır. Kullanıcıların mutfakta tercih ettiği bir diğer model ise alüminyum tabanlı tavalardır. Alüminyum modeller yapışmazlık özelliği açısından oldukça gelişmiştir. Ayrıca ısıyı kısa sürede ileten alüminyum tavalar lezzetli yemekleri pratik bir şekilde pişirme imkanı sunar. Günümüzde mutfaklarda en çok tercih edilen tava malzemelerinden biri de emayedir. Söz konusu emaye tava modelleri, cam malzemenin eritilmesiyle oluşturulmuştur. Emaye tavalar antibakteriyel özelliklere sahiptir. Böylece pişirme sırasında insan sağlığına zararlı maddelerin yok edilmesine yardımcı olur. Geçmişten günümüze her evde bulunan emaye ürünler, nostaljik görüntüsüyle de tercih sebebi olmaktadır.


Sık tercih edilen bir diğer tava modeli ise çelik tavalardır. Çelik malzemeden imal edilen tavalar paslanmaz özelliğe de sahiptir. Bu sayede uzun süreli kullanımlarda pas oluşumunu engeller. Böylece sağlıklı yemekler pişirmenize yardımcı olur. Ayrıca iyi bir ısı tutma özelliğine sahip olan çelik malzeme, yemeğin eşit şekilde pişmesini sağlar. Mutfaklarda lezzetli yemek denilince altı çizilen modellerden biri de döküm tabanlı tavalardır. Döküm tava modelleri, ısı dağıtma özelliği sayesinde eşsiz lezzetler üretmenize yardımcı olur. Ayrıca ızgara tavaları olarak bilinen döküm tabanları kullanarak tencere yemeklerinde ızgara tadı elde edebilirsiniz.


Seramik tava modelleri, mutfaklarda sağlıklı lezzetler elde etmek isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Seramik malzemeden yapılan tavalar doğal minerallerden üretilmektedir. Bu sayede kanserojen madde içermez. Mutfaklarda eşsiz lezzetler yakalarken sağlıktan da ödün vermemek için seramik tabanlı modelleri tercih edebilirsiniz. Bessons Home’da M&C Concept kalitesiyle üretilen pek çok tava modelini inceleyebilir, ihtiyacınıza ve bütçenize uygun modeli hemen sepetinize ekleyebilirsiniz.


Tavaların Uzun Süreli Kullanımı için Bilmeniz Gerekenler


Her mutfak ekipmanında olduğu gibi tavaları da uzun süre kullanabilmek için kullanıcının üzerine düşen görevler vardır. Bir tava aldığınızda gerekli bakım yöntemlerini uygulayarak uzun süre kullanabilirsiniz. Bir tavanın ömrünü uzatmak için kullanıcının görevleri; yıkama koşulları, alet kullanımı ve ısı değişimi. Yeni bir tava aldığınız andan itibaren attığınız her adım tencerenin ömrünü belirlemeye başlar. Bu noktada, ilk aldığınız andan itibaren dikkat etmeniz gerekiyor. Çoğu insan, tavaları satın aldıktan hemen sonra kullanmaya başlar. Ancak, bu sakıncalıdır. Bir giysiyi satın aldıktan sonra yıkamak gibi, tavaları da satın aldıktan sonra ılık süt veya su ile dezenfekte etmelisiniz. Bu sayede teflonlar pişirmeye hazır hale gelir.


Satın aldığınız bir tavayı daha uzun süre kullanabilmek için yıkama aşamalarına da dikkat etmelisiniz. Bulaşık makineleri genellikle yemek pişirdikten sonra tavaları temizlemek için kullanılır. Ancak bulaşık makinesinde oluşan yüksek ısı tavandaki gözeneklerin açılmasına neden olur. Daha sonra deterjanlar tencerenin gözeneklerine yerleşir. Bu kimyasallar ısı ile temas ettiklerinde açığa çıkarlar. Bu durumdan kurtulmak için malzemesi ne olursa olsun tavaları elde yıkamanız gerekir. Yıkama aşamasında tavaların ömrünü kısaltan adımlardan biri de kurumuş lekeleri hemen çıkarmaya çalışmaktır. Kurumuş lekeler yüzeye nüfuz eder. Ancak lekeleri yumuşatmadan sünger veya tel yardımıyla çıkarmaya çalışırsanız tavaya zarar verebilirsiniz. Bu noktada lekeleri çıkarmadan önce sıcak su ile yumuşatmanız yeterli olacaktır.


Mutfaklarda kullanılan tava modellerinin ömrünü uzatmak için dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de alet kullanımıdır. Keskin ve sert yapıya sahip çelik malzemeler Teflon veya granit tavalarda çiziklere neden olabilir. Bu noktada malzemenin ömrünü uzatmak için karıştırma aşamasında tahta kaşık veya silikon ürünleri kullanabilirsiniz. Son olarak uzun ömürlü bir tava elde etmek için ani ısı değişimlerine maruz bırakmamalısınız. Ocakta ısıtılan tavalar aniden soğuk suyla temas ettiğinde gözeneklerinde açıklıklar oluşur. Bu açıklıklar zamanla zemin bölümünde zararlı maddelerin salınmasına neden olabilir. Bu durumun önüne geçmek için ısıtılan tavayı tamamen soğuduktan sonra yıkama işlemine dahil edebilirsiniz. M&C Concept kalitesi ile yemek yapmayı keyifli hale getirecek tava setine sahip olmak için Bessons Home mutfak kategorisini inceleyebilir, mutfağınızın tüm ihtiyaçlarını tek tık ile temin edebilirsiniz.